Archiwum

Szkoły partnerskie


WYMIANY UCZNIÓW WSPIERANE I DOFINANSOWYWANE PRZEZ:

Z wizytą w Kuchnia Kuźnia w Kuźni Społecznej w Olsztynie

Z pewnością znacie powiedzenie „Przez żołądek do serca”. I jest w nim 100% prawdy! Bo wspólne gotowanie i jedzenie buduje zaufanie i zacieśnia więzi. A gotowanie dla kogoś – to także wyraz troski, uwagi skupionej także na drugiej osobie. Wspólne gotowanie, a następnie celebrowanie tak przygotowanego posiłku, służą także lepszemu poznawaniu się, nie tylko naszych kulinarnych preferencji. To także dobry czas na niezobowiązującą rozmowę w miłej atmosferze. A przecież o to w realizowanym w murach XI LO projekcie przede wszystkim chodzi – o budowanie więzi, poczucia przynależności, bycia akceptowanym i dostrzeganym. A warsztaty kulinarne to świetna przestrzeń dla takich integracyjnych działań.

Jeśli więc ktoś z Was ma ochotę popróbować swoich sił w kuchni bądź w niej poeksperymentować, nie ma miejsca lepszego na kulinarnej mapie Olsztyna niż gościnna Kuchnia Kuźnia. W środę, 08.11.2023 r., w Kuchni rządziła młodzież z SP 311, XI LO i TIE nr 9, która – pod czujnym okiem kucharza Macieja Maciejewskiego – przygotowała kilka sezonowych dań:

👉Sałata z klopsikami z czerwonej soczewicy,

👉Salata z kotlecikami z ciecierzycy i kalafiora,

👉Pasztet z selera w cieście półkruchym

👉Kotleciki z mięsa fasoli i gruszki,

A z tego, co pozostało, młodzi kucharze przygotowali odżywcze koktajle z końcówek warzyw i owoców jako przykład na zdrowy zero waste.

Wszystkie przygotowane przez młodzież dania to mistrzostwo świata smaków, kolorów i zapachów! I za mistrzem Mickiewiczem mogę powiedzieć, że i ja tam byłam, zdrowe koktajle do doskonale podanego dania piłam…

O tym jak gotowano, co gotowano, ile i jak dobrej energii wyzwoliły te wspólne kulinarne zmagania, możecie przekonać się sami zaglądając do galerii zdjęć.

To drugi z zaplanowanych warsztatów kulinarno-edukacyjnych Przez żołądek do serca (Zerowaste dla każdego!) realizowanych w ramach projektu polsko-ukraińskiej integracji (finansowanie: Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga). Celem jest m.in. integrowanie uczniów z uchodźczych rodzin z ich polskimi rówieśnikami.

Koordynatorka projektu

Ewa Mieszczyńska, n-l XI LO

Nadchodzące wydarzenia

Stacja pogoda

Aby zobaczyć informacje pogodowe, należy założyć konto i zalogować się.


Telefon zaufania
Darowizny
Można nas wesprzeć wpłacając darowiznę.

Fundacja Cyfrowe Szkoły
10-444 Olsztyn,
ul. Kołobrzeska 9

Nr konta
62 1240 5598 1111 0011 1777 7100

(Bank PKO S.A. I O/Olsztyn)

W tytule prosimy podać imię i nazwisko ucznia oraz klasę
Wyróżnienia
Projekty


SP311 bierze udział w programie: