Archiwum

Szkoły partnerskie


WYMIANY UCZNIÓW WSPIERANE I DOFINANSOWYWANE PRZEZ:

Rodzinne gotowanie, czyli warsztaty kulinarne w Kuchnia Kuźnia (05.11.2023)

Jedzenie to jedna z najprzyjemniejszych czynności w życiu – dlaczego by więc jej z kimś nie dzielić? Co więc można robić w listopadową niedzielę rodzinnie, tak, by energia takiego wspólnego działania sprawiła, że będzie to dobry dzień?

Można np. „wpaść” na trzygodzinne warsztaty kulinarne w Kuchnia Kuźnia do Kuźni Społecznej w Olsztynie. Taki sposób spędzania wolnego czasu ma wiele zalet. Po pierwsze – uwalnia kreatywność.  Po drugie, wspólne gotowanie poszerza wiedzę z tej dziedziny, np. uczymy się nowych smaków i aromatów, poznajemy nowe przepisy znanych dań w lżejszej, zdrowszej wersji.  Wspólne gotowanie pozwala lepiej poznać drugą osobę – nie tylko jej jedzeniowe preferencje, ale też rodzinne tradycje i zwyczaje kulinarne. Bo przecież wspólnemu gotowaniu zawsze towarzyszą rozmowy, wymiana dobrej energii.

Dokładnie taki pomysł na niedzielne przedpołudnie i popołudnie miało 25 uczestników polsko-ukraińskich rodzinnych warsztatów kulinarnych. Ta grupa, jak się okazało, bardzo zdolnych adeptów kulinarnych, pod okiem kucharza Macieja Maciejewskiego przygotowała same pyszności, które po warsztatach zniknęły podczas celebrowania finału warsztatów – wspólnego posiłku przy pięknie zastawionym stole.

Jedzenie to jedna z najprzyjemniejszych czynności w życiu – dlaczego by więc jej z kimś nie dzielić? A co królowało w warsztatowym niedzielnym menu? Na talerzach pojawiły się tylko dania, które rodziny samodzielnie przygotowały w Kuchnia Kuźnia:

✅filet z polędwiczki indyka w boczku z marynatą pietruszkową,

✅pierogi z soczewicą i pieczarkami,

✅placki gryczane,

✅naleśniki z owocami zapiekane pod koglem-moglem,

✅sałata z sosem mango kolendrą i chilli.

O tym jak gotowano, co gotowano, ile i jak dobrej energii wyzwoliły te rodzinne kulinarne zmagania, możecie przekonać się sami zaglądając do galerii zdjęć.

To pierwszy z dwóch zaplanowanych warsztatów kulinarno-edukacyjnych Przez żołądek do serca (Zerowaste dla każdego!) realizowanych w ramach projektu polsko-ukraińskiej integracji (finansowanie: Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga). Celem jest integrowanie rodzin uchodźczych z ich polskimi odpowiednikami oraz pokazanie im dziedzictwa naszego regionu – Warmii i Mazur.

Koordynatorka projektu

Ewa Mieszczyńska, n-l XI LO

Nadchodzące wydarzenia

Stacja pogoda

Aby zobaczyć informacje pogodowe, należy założyć konto i zalogować się.


Telefon zaufania
Darowizny
Można nas wesprzeć wpłacając darowiznę.

Fundacja Cyfrowe Szkoły
10-444 Olsztyn,
ul. Kołobrzeska 9

Nr konta
62 1240 5598 1111 0011 1777 7100

(Bank PKO S.A. I O/Olsztyn)

W tytule prosimy podać imię i nazwisko ucznia oraz klasę
Wyróżnienia
Projekty


SP311 bierze udział w programie: