Uczniowie TIE9 z Olsztyna na stażach w Bolonii

W dniach od 30 czerwca do 26 lipca 2025 roku siedemnastu uczniów TIE9 z Olsztyna, pod opieką dwóch nauczycieli, uczestniczyło w zagranicznych stażach zawodowych we włoskich firmach zlokalizowanych w Bolonii. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Młodzież z Olsztyna – europejscy zawodowcy na miarę XXI wieku” (wniosek nr 2024-1-PL01-KA122-VET-000207116), dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Celem projektu jest rozwój kompetencji zawodowych młodzieży oraz przygotowanie ich do wyzwań współczesnego rynku pracy.

Pierwszy tydzień pobytu był czasem intensywnej adaptacji – uczniowie poznali swoje miejsca pracy, rozpoczęli praktyki zawodowe, a także mieli okazję zwiedzić Bolonię. Szczególnym przeżyciem było uczestnictwo w seansie filmowym pod gołym niebem na Piazza Maggiore – jednym z najbardziej klimatycznych miejsc w centrum miasta.

W sobotę, 5 lipca, grupa udała się na wycieczkę do Wenecji. Spacerując po urokliwych uliczkach i podziwiając kanały, uczniowie mogli odpocząć po pierwszym tygodniu pracy i nacieszyć się wyjątkową atmosferą miasta. Wrażenia z wyjazdu były niezwykle pozytywne – uczestnicy wrócili zadowoleni i pełni energii na kolejne dni stażu.

W dniach 14–18 lipca odbyła się wizyta kontrolna, podczas której przedstawiciele projektu sprawdzili przebieg staży, jakość współpracy z włoskimi firmami oraz warunki pobytu młodzieży. Wizytacja potwierdziła wysoki poziom organizacji oraz zaangażowanie zarówno uczestników, jak i partnerów zagranicznych.

Kolejna wycieczka odbyła się 19 lipca – tym razem celem była Florencja. Zwiedzanie rozpoczęło się w sercu miasta, przy słynnej katedrze Santa Maria del Fiore. Przewodnik opowiedział o historii jej budowy, architekturze oraz znaczeniu dla kultury i sztuki włoskiej. Spacer po Florencji był nie tylko okazją do poznania dziedzictwa kulturowego, ale także inspiracją dla młodych zawodowców.

Cały pobyt w Bolonii był dla uczniów TIE9 nie tylko okazją do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, ale również do poznania kultury, języka i codziennego życia we Włoszech. Dzięki projektowi młodzież z Olsztyna mogła rozwinąć swoje umiejętności, nawiązać międzynarodowe kontakty i poszerzyć horyzonty – zarówno zawodowe, jak i osobiste.